Мета: познайомити дітей з джерелами писемності; ознайомити
учнів із правилами написання листів, підписування конвертів; формувати вміння
та навички правильно визначати зміст та композицію листа, вибирати потрібні слова
та словосполучення, правильно писати адресу на конверті; розвивати навички свідомої
дисципліни; виховувати мовленнєву культуру учнів.
Обладання: конверти,
мультимедійна презентація, поштовий ящик; пам’ятка “Культура мовлення”; підручник.
Хід уроку:
1. Оргмомент.
2. Перевірка домашнього
завдання (фронтально).
3. Актуалізація.
Мозковий штурм. За
дві хвилини записати все те, що має відношення до писемності.
Наприклад: мова, папір, літера, письмо, документ, лист, папірус, мовознавство, малюнкове письмо, алфавіт, графіка...
Наприклад: мова, папір, літера, письмо, документ, лист, папірус, мовознавство, малюнкове письмо, алфавіт, графіка...
Ми уже добре
знаємо, що є дуже гарне і надзвичайно цікаве місто Лінгвістика. У місті цьому є багато гарних вулиць. Довгий час
мандрували ми з вами по вулиці Синтаксичній, де радо приймали нас її мешканці
-– Словосполучення і Речення. Але на деяких уроках не забували ми відвідувати
мешканців ще однієї вулиці – Стилістики. Тут живуть дружно шестеро братів із
своїми численними родинами. Хто ж вони?
Я – стиль статей в
газетах і журналах, серйозний я і все жартую мало.
Я – стиль
досліджень, наукових відкриттів і правил нудних у підручниках учнів.
Я – стиль розмов і
балачок, веселощів і сварок.
Я – стиль
оповідань, казок, легенд, романів, повістей.
Я – стиль заяв,
характеристик, розписок, оголошень, листів.
Я – стиль гласів , стихів
з молитвослов'я
4. Повідомлення
теми й мети уроку.
Сьогодні
повноправне місце почесного гостя на нашому
уроці займе офіційно-діловий стиль, бо розмовлятимемо ми про його
родичів.
Ми вже трішки
знайомі із цим стилем, а зараз ознайомимося з ним детальніше.
На уроці нам
необхідно навчитись оформляти і писати листи.
5. Робота за темою.
1) Розповідь вчителя (про
телеграми й листи без літер). /Протягом
уроку іде перегляд мультимедійної
презентації/
У наш час легко і
просто передавати думки, мову на відстань. Особливо письмо. Саме воно дає можливість
долати просторову і часову відстань. Ми можемо докладно описати події, своє життя,
передати міркування на сотні і тисячі кілометрів, вивчати документи; ознайомлюватись
із поглядами людей, які жили сотні й тисячі років тому.
А чи завжди було
письмо? Коли і як воно виникло?
Потреба передавати думки на відстань існувала споконвіку. Для задоволення її використовувались сигнали, до яких людини нерідко вдавалась навіть у часи існування й поширення письма. Перегорнемо хоча б сторінки нашої історії.
Потреба передавати думки на відстань існувала споконвіку. Для задоволення її використовувались сигнали, до яких людини нерідко вдавалась навіть у часи існування й поширення письма. Перегорнемо хоча б сторінки нашої історії.
У часи, коли
українська людність зазнавала спустошливих нападів татарських людоловів, для попередження
про набіг використовувалась мова сигнальних вогнів. Козацька варта, що день і
ніч чатувала на високих могилах у степу, побачивши татар чи зачувши тупіт орди,
запалювала спеціально підготовлені бочки із смолою.
Мовою знаків у
індіанців служив дим, у поселеннях Африки - свист, за допомогою якого „перемовлялися”,
ділилися новинами сусіди, розділені горами і проваллями.
Для передачі думок на відстань використовувались предмети. Індіанці, оголошуючи війну, надсилали супротивникові томагавк. Сигналом миру служила люлька: її на знак примирення по черзі палили представники ворогуючих племен.
Для передачі думок на відстань використовувались предмети. Індіанці, оголошуючи війну, надсилали супротивникові томагавк. Сигналом миру служила люлька: її на знак примирення по черзі палили представники ворогуючих племен.
Для передачі
повідомлень використовувалось своєрідне намисто вампум - нанизані на стрічку
морські черепашки. Поширеним було вузликове письмо - кіпу: зміст послань у
ньому передавався через кількість прив'язаних до мотузки чи палиці шнурів і
вузлів на них; форму, розташування , їх колір.
„Мова” сигналів і
предметів не давала змоги передавати думки, повноцінно спілкуватися. Для цього
була потрібна писемність. І першим кроком до неї стало малюнкове письмо - піктографія.
Людина навчилась малювати дуже давно. Поселившись у печері, люди висікали або видряпували фігури тварин, людей та різних предметів. Згодом у піктографічному письмі дедалі частіше використовувались умовні зображення. Малюнками передаються навіть абстрактні поняття: рогата змія означає „життя”, людина або тварина вниз головою - „смерть”, з'єднані руки - „дружба”, дві змії - „небезпека” і т.ін. Малюнкове письмо віджило, але залишки його можемо побачити й сьогодні. Це всім відомі знаки дорожного руху.
Людина навчилась малювати дуже давно. Поселившись у печері, люди висікали або видряпували фігури тварин, людей та різних предметів. Згодом у піктографічному письмі дедалі частіше використовувались умовні зображення. Малюнками передаються навіть абстрактні поняття: рогата змія означає „життя”, людина або тварина вниз головою - „смерть”, з'єднані руки - „дружба”, дві змії - „небезпека” і т.ін. Малюнкове письмо віджило, але залишки його можемо побачити й сьогодні. Це всім відомі знаки дорожного руху.
Піктографія
удосконалювалась, у ній широко використовувались умовні знаки. На зміну
малюнковому письму ішло і згодом прийшло ієрогліфічне письмо. У ньому кожний
знак - ієрогліф передає слово або його частину. У наш час ними пишуть у Японії
й Китаї. Народи цих країн люблять своє письмо-малюнки і не збираються з ним
розлучатися.
У нас також використовуються ієрогліфи. Ними можна вважати так звані арабські цифри. Адже значок, скажімо, 5 читається словом п'ять, а 4 - чотири. У цьому відношенні римські
цифри І, ІІ, ІІІ і т.д. ближчі до
піктографії.У нас також використовуються ієрогліфи. Ними можна вважати так звані арабські цифри. Адже значок, скажімо, 5 читається словом п'ять, а 4 - чотири. У цьому відношенні римські
Ієрогліфічне
замінило буквене письмо. Винайдення літер - невеличких простих фігурок, що
відтворюють звуковий склад слів, - велике досягнення людства.
Вважають, що букви першими створили фінікійці, удосконалили греки.
Творцями слов'янської азбуки - кирилиці стали Кирило і Мефодій. Сучасний український алфавіт склався на її базі. З неї вилучили зайві для української мови літери і додали необхідні - г, ї, й. Такою існує наша азбука з кінця ХІХ ст.
Вважають, що букви першими створили фінікійці, удосконалили греки.
Творцями слов'янської азбуки - кирилиці стали Кирило і Мефодій. Сучасний український алфавіт склався на її базі. З неї вилучили зайві для української мови літери і додали необхідні - г, ї, й. Такою існує наша азбука з кінця ХІХ ст.
2) Запитання до
учнів.
- Що таке лист?
- З якою метою
пишуть листи?
- Чи можна назвати
їх творчістю кожної людини?
3) Читання листа
(стор.54 підручника).
-Кому він адресований?
- Про що в ньому
розповідається?
- На які частини
його можна поділити?
4) Розповідь
вчителя
Лист - це особливий
вид творчості. Потреба в листуванні виникла в зв'язку з необхідністю спілкування
на відстані.
Уміння написати
листа означає вміння визначити його зміст і композицію, вибрати потрібні слова
і словосполучення, правильно написати адресу на конверті.
Здебільшого листи
складаються з таких частин:
ПОЧАТОК: звертання
до того, кому адресовано лист.
ОСНОВНА ЧАСТИНА:
зміст листа.
КІНЦІВКА: форми
ввічливості: з повагою, на все добре, до скорої зустрічі; повторні поздоровлення;
підпис, число.
Для того, щоб
написати лист потрібні, звичайно ж , знання з мови. Розпочинатимемо лист із
звертання.
- Пригадаємо, що
таке звертання?
- Які розділові
знаки ми вживаємо при звертанні?
! Завдання. За поданими схемами побудувати
речення – рядки з ваших майбутніх листів. Поставити потрібні розділові знаки.
ЗВ ====== -------- ------- .
- -
- - - ЗВ
------- ===== ------- .
====== -------
------- ЗВ.
Обов’язкове
вживання в листі і вставних слів (це, переважно, слова ввічливості – добрий
день, будь ласка, до побачення).
- А для чого ми
вживаємо в нашому мовленні вставні слова?
- Як на письмі
виділяються вставні слова?
! Завдання. За
поданими схемами побудувати речення із вставними словами – рядки з ваших
майбутніх листів. Поставити потрібні розділові знаки
ВС
====== ------- - - - - - .
------- ВС
====== ------- -------- .
ЗВ =====
------- -------- .
Щоб лист наш вийшов
гарний, цікавий і ввічливий ми повинні ще ознайомитись із пам’яткою “Як оформляти
лист”.
ЯК ОФОРМЛЯТИ ЛИСТ
1. Пишіть на
якісному папері, чорнилом.
2. Дбайте про
почерк, охайність в оформленні листа.
3. Уживайте
звертання. Звертаючись до старших на Ви, пишіть це слово з великої букви.
4. Дотримуйтеся
композиції листа (початку, основної частини, кінцівки).
5. Слідкуйте за
мовленнєвим оформленням і грамотністю.
6. Ставте
розбірливий підпис, число.
7. Не залишайте
листів без відповіді.
8. Перечитайте
лист. Якщо ви забули повідомити про щось адресата, допишіть постскриптум
(P.S.).
Перегляньте уривок із
відомого мультика і скажіть, чим так
вразив лист дяді Федора його батьків --------------------------------------
5)Розповідь учителя
про Інтернет-пошту і SMS-повідомлення
6) Робота з
конвертом
Звернення уваги на
малюнок конверту. Запам'ятовування правильності написання адреси.
7) Творча робота
Скласти листи-привітання або листи-повідомлення:
а) своїм батькам
(або дідусеві з бабусею);
б) близькому
другові;
в) до редакції
дитячої газети;
г) улюбленому учителеві;
д) казковому
персонажу (позитивному чи негативному)
Можна користуватися
опорними словами та словосполученнями:
Добрий день, хочу дізнатися, Ваше, здоров'я, цікаво проводжу, допомагати мамі, успіхи, спортивна секція, гурток.
Добрий день, хочу дізнатися, Ваше, здоров'я, цікаво проводжу, допомагати мамі, успіхи, спортивна секція, гурток.
6. Закріплення
вивченого матеріалу.
Бесіда.
- Які види поштових відправлень ви знаєте?
- Які види поштових відправлень ви знаєте?
- Що означає
цифровий індекс в адресі?
- Які слова в запису
адреси прийнято скорочувати?
- Де і в якій формі
пишуться на конверті прізвище, ім'я та по батькові адресата?
- Де і як пишеться
на конверті зворотна адреса?
7.Домашнє завдання.
Написати лист друзям або вчителю про свій літній відпочинок
та навчання у школі АБО
мультимедійне або SMS-повідомлення
про надзвичайну подію у
вашому житті (адресат – ваш товариш)
Тема. Твір -розповідь про процес
праці
за власним спостереженням /7 кл/
Мета: на
основі здобутих текстологічних знань формувати текстотворчі вміння, зокрема
вміння складати роповідь про процес праці за власними спостереженнями;
виховувати повагу до праці, до людей, які працюють, до професіоналізму,
старанності, відповідальності; розвивати культуру усного мовлення, логічне й
образне мислення; сприяти збагаченню й уточненню словника учнів.
Обладнання:
мультимедійна презентація учителя, роботи учнів, підручник
Хід уроку
І. Повідомлення мети і завдань
уроку.
ІІ. Підготовка до роботи над
твором.
* Прочитати
уривок. З’ясувати, який тип
мовлення покладено в основу тексту. Що є
“відомим” і “новим” в реченнях розповіді? Свою відповідь проілюструвати
прикладами .. Чи обов’язковою є назва особи, що виконує дії (тобто “дане”), у
розповіді про процес праці? Визначити стиль
Запорозькі
чайки робилися так. Днище видовбувалося з товстої липи. До днища прикріплювалися дубові ребра, а на
ребра дерев’яними кілками набивалися з дощок “чардаки” з підлогами, у які під час походів складалися харчі й
зброя. Посередині чайки прироблявся станок для щогли на одно вітрило.
Коли чайку було зроблено, її конопатили клоччям та дьогтем і
врешті прив’язували під її боки товсті
в’язанки очерету на той ви
падок, щоб
чайка не пірнула під воду навіть тоді,
коли б її залило хвилею.
З обох боків
чайки прироблялися кочетки на 15-20 весел. За
А.Кащенком.
Розповідь учителя про структуру
роботи над твором-описом процесу праці.
Демонстрація мультимедійної презентації
* Колективне складання орієнтовного
плану розповіді про процес праці.
План
твору-розповіді про трудовий процес
1.
Чому я взявся (постійно
берусь) до цієї роботи.
2.
Наскільки потрібною
(цікавою) є для мене ця праця.
3.
Як я готувався (щоразу готуюсь)
до роботи (добір матеріалів, інструментів, створення певних умов, з ким радився, що читав).
4.
З чого я розпочав (завжди розпочинаю) працю.
5.
Які трудові операції в якій послідовності виконував (виконую).
6.
Чим завершилася (завершується)
моя робота.
7.
Чи задоволений я (був,
зазвичай буваю) тим, що вийшло.
ІІІ. Творче випереджувальне завдання(учні заздалегідь утворили
мультимедійні презентації, на яких є процес
виконання власної праці і на уроці мають
можливість їх озвучити)
ІV. Підбиття підсумків уроку.
Бесіда за запитаннями:
Як твори-описи
ви щойно прослухали?
Чим
науковий опис відрізняється від
художнього?
Які художні засоби можна використати в такому (художньому)
описі?
VІ. Домашнє завдання. Написати твір у художньому стилі на одну із запропонованих тем:
Як я
допомагаю бабусі прибирати (готувати обід, прати, доглядати худобу…)
Як ми з
мамою (батьками, братом) робили ремонт у моїй кімнаті.
Як моя менша
(старша) сестра доглядає кімнатні рослини (кошеня, акваріумних рибок…).
Як наша родина готується до прийому гостей.
за картиною/мультимедійною презентацією/
8 клас
Урок проводиться в комп"ютерному класі. Протягом уроку діти працюють із мультимедійною презентацією про Високий замок. Після перегляду складають твір опис у вигляді рекламного листа, тексту екскурсії або рекламного буклету про цю пам"ятку.
Узагальнення і
систематизація знань
з теми „Іменник”
Немає коментарів:
Дописати коментар